Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej - październik

 

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ

PAŹDZIERNIK 2023 r. GRUPA IV

 

Główne zadania do realizacji:

1. „Idzie jesień przez świat ( 03.10. – 13.10. )

 • Wybierzemy się na jesienny spacer, zaobserwujemy zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Nazbieramy kasztanów i liści. Przypomnimy sobie nazwy wybranych gatunków drzew oraz ich owoców, rozpoznamy je w otoczeniu: kasztanowiec, klon, brzoza, dąb. Dopasujemy liście do drzew.

 • Określimy charakterystyczne cechy jesiennego krajobrazu, zwrócimy uwagę na jego piękno i bogactwo barw.

 • Poćwiczymy analizę i syntezę sylabową i głoskową wyrazów, poznamy zapis graficzny liter: M, m oraz L, l.

 • Popracujemy nad koordynacją wzrokowo – ruchową oraz sprawnością manualną poprzez malowanie, wycinanie nożyczkami oraz ćwiczenia grafomotoryczne w kartach pracy.

 • Posłuchamy muzyki W.A. Mozarta – „Marsz turecki” i namalujemy obraz: Jesienny spacer.

 • Podczas zabaw i zajęć matematycznych będziemy klasyfikować przedmioty wg dwóch cech, poćwiczymy poprawne przeliczanie wykorzystując zgromadzony materiał przyrodniczy. Poznamy cyfrę 1.

 • Rozwijać będziemy zainteresowanie światem zwierząt, wzbogacimy wiedzę nt. życia i zwyczajów wybranych zwierząt leśnych oraz ich przygotowań do zimy. Dowiemy się, co to jest hibernacja. Poznamy sposoby przetrwania zimy przez niektóre owady.

 

2. „Stare podania, legendy, baśnie” - temat kompleksowy z zakresu edukacji czytelniczej

(16.10. – 20.10)

 • Porozmawiamy na temat literatury przodków, poznamy tytuły ulubionych książek naszych rodziców oraz dziadków. Wykonamy ozdobne zakładki do książek.

 • Poznamy najważniejsze cechy baśni i legend oraz różnice między nimi.

 • Wysłuchamy legendy pt.: „Wars i Sawa”– M. Grądzkiej. Wykonamy ilustracje do tekstu i stworzymy książkę.

 • Obejrzymy animowaną wersję „Szewczyka Dratewki” - z cyklu: Baśnie i bajki polskie.

 • Wykonamy pracę plastyczno – techniczną – postać baśniowego smoka.

 • Obejrzymy teatrzyki kukiełkowe: „Jaś i Małgosia” oraz „Baśń o śpiącej Królewnie”.

 • Poznamy obraz graficzny liter: T, t. Poćwiczymy percepcję wzrokową i słuchową – wyszukując litery wśród innych oraz wyodrębniając głoskę t w nagłosie i wygłosie wyrazów.

3. „ Skarby jesieni – warzywa, owoce, grzyby” – w tym: realizacja treści do tematu

kompleksowego: Zdrowe i racjonalne odżywianie.(23.10. – 31.10)

 • Porozmawiamy nt. plonów z sadu i ogrodu. Obejrzymy ilustracje oraz naturalne okazy warzyw i owoców, opiszemy ich wygląd: kształt, wielkość i kolor posługując się przymiotnikami. Poznamy warzywa mniej znane, t. j.: bakłażan, rzepa, batat, patison. Omówimy budowę wybranych owoców i warzyw w przekroju.

 • Omówimy możliwości wykorzystania warzyw i owoców w codziennej diecie - w formie surowej i lekko przetworzonej: surówki, sałatki, warzywa gotowane, pieczone warzywa i owoce. Będziemy degustować niektóre i określać ich smaki, między innymi: frytki z batata, surówka z kiszonej kapusty.

 • Obejrzymy prezentację multimedialną: Przygody Oli i Stasia – warzywa i owoce. ( Narodowe Centrum Edukacji Żywienia ). Porozmawiamy nt. znaczenia spożywania owoców i surowych warzyw oraz kiszonek dla naszego zdrowia - źródło witamin i minerałów.

 • Poznamy litery drukowane i pisane: I, i. Będziemy wyszukiwać litery w tekście, pisać po śladzie w powiększonej liniaturze. Odczytamy sylaby i krótkie wyrazy.

 • Porozmawiamy nt. znaczenia przygotowywania zapasów z warzyw i owoców, omówimy sposoby tj.: mrożenie, kiszenie, suszenie oraz możliwości przechowywania ich przez zimę (spiżarnia, piwnica ).

 • Poznamy różne rodzaje przetworów – kompoty, dżemy, ogórki kiszone…

 • Zorganizujemy w sali wystawkę dyń ozdobnych i jesiennych kwiatów.

 • Zaznajomimy się z nazwami grzybów jadalnych i niejadalnych, poznamy wybrane gatunki.

 • Rozwiniemy nasze kompetencje matematyczne dodając i odejmując na kasztanach, poznamy cyfrę 2.

 

- Zadbamy o naszą sprawność fizyczną i koordynację ruchową podczas ćwiczeń porannych, gimnastyki ogólnorozwojowej, korekcyjnej, zabaw ruchowych oraz zajęć sportowych prowadzonych przez instruktora MOS–u.

 

- Podczas zabaw umuzykalniających będziemy śpiewać, ilustrować ruchem treść piosenek, brać udział w zabawach rytmicznych i ruchowych a także akompaniować na instrumentach.

 

Ponadto:

- 3 października w przedszkolu odbędzie się spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej ( realizacja programu: Bezpieczna placówka )

- 5 października wyjdziemy polepić z gliny do pracowni ceramicznej Angoba.

-10 października pojedziemy do Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek (nagroda za udział w akcji: Rowerowy maj.

- 18 października wybierzemy się do Teatru WAM do Galerii Młociny na musical pt.: ”Zookoła świata”.

- 24 października obejrzymy w przedszkolu przedstawienie pt.: „Smok Wawelski”– teatrzyk Kukiełki z Igiełki.