Listopad plan dydaktyczno-wychowawczy
Przedszkole Integracyjne nr 404 Ewa Kuran, Sylwia Zienkiewicz
PLAN PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
LISTOPAD 2022 r. GRUPA III
Główne zadania do realizacji:
- „Moje zdrowie i bezpieczeństwo” (Temat realizowany w ramach akcji edukacyjnej „Dzieciaki na straży” i kontynuacja zajęć programowych z zakresu edukacji zdrowotnej: „Zdrowe i racjonalne odżywianie”. ( 02.11. – 09.11.)
- Udamy się do pracowni ceramicznej „Angoba”, aby rozwijać zdolności artystyczne formując z miękkiej gliny. Zwiedzimy wnętrza pracowni i obejrzymy piec służący do wypału prac. Po drodze, przechodząc przez ulicę utrwalimy sobie zasady bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji.
- Porozmawiamy na ważne tematy: Czym jest bezpieczeństwo? Co sprawia, że czujemy się bezpiecznie? Które sytuacje są niebezpieczne i dlaczego? Jakie są funkcje poszczególnych służb ratowniczych i jak wezwać je na pomoc? Wykonamy pracę plastyczną pt. „Dzieciaki na straży” dotyczącą zasad bezpieczeństwa i zachowania w sytuacjach zagrożenia.
- Poznamy czynniki warunkujące nasze zdrowie, takie jak higiena, dieta i ruch. Utrwalimy etapy mycia rąk, wymienimy korzyści dla zdrowia wynikające ze spożywania warzyw i owoców, a w atmosferze zabawy będziemy wspólnie ćwiczyć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
- „Mój Dom” ( realizacja tematyki kompleksowej: „Jestem odpowiedzialny za środowisko, w którym żyję”). (10.11 – 18.11.)
- Poznamy wieloznaczność słowa „dom” i porozmawiamy, dlaczego jest on każdemu tak bardzo potrzebny i jak możemy dbać o miejsce, w którym mieszkamy. Wyjaśnimy, co znaczy być odpowiedzialnym.
- Obejrzymy różne rodzaje map i wskażemy Polskę na mapie Europy. Utrwalimy znajomość barw narodowych i wygląd godła. Nauczymy się pierwszej zwrotki hymnu państwowego, którą zaśpiewamy wspólnie z dziećmi z innych grup w przededniu Święta Niepodległości. Wykonamy proste, papierowe kotyliony niepodległościowe.
- Odwiedzimy piekarnię firmową Putka, do której zostaliśmy zaproszeni w celu poznania tajników przygotowania ciasta do wypieku chleba i pysznych bułeczek.
- W ramach tematu kompleksowego „Powtórne wykorzystanie przedmiotów” dowiemy się, że upcykling to tworzenie nowych przedmiotów z odpadów i wykonamy ozdobne pudełka do naszej sali.
- „Jesienna plucha” (21.11. – 30.11.)
- Omówimy zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią i porozmawiamy na temat warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Założymy tygodniowy kalendarz pogody, zaznajomimy się z termometrem. W ogrodzie poobserwujemy kierunek i siłę wiatru.
- Będziemy podziwiać reprodukcje malarskie ukazujące jesienne pejzaże oraz obserwować krajobraz za oknem. Namalujemy jesienną szarugę stosując szarą farbę uzyskaną z mieszania bieli i czerni.
- Z plastikowych opakowań, korali i ziaren wykonamy instrumenty perkusyjne. (Realizacja tematyki: Pomyśl zanim wyrzucisz )
- Posłuchamy jesiennej muzyki a w improwizacjach ruchowych z rekwizytami zilustrujemy jej treść i nastrój. Stworzymy jesienną orkiestrę i zagramy na naszych instrumentach.
- Wysłuchamy jesiennego koncertu w wykonaniu Rodziny Jeremiego.
- Wspólnie z dziećmi ze Szkoły Specjalnej przy ul. Białobrzeskiej oraz kolegami z gr. IV będziemy świętować Dzień Misia w naszym przedszkolu.
- Weźmiemy udział w Andrzejkach korzystając z zaproszenia dzieci ze Szkoły Specjalnej.
Rozpoczniemy cykl zajęć psychoedukacyjnych: „Spotkania z Leonem”, których celem jest profilaktyka zachowań agresywnych, poprzez: pogłębienie świadomości własnych uczuć, uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób, poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości, naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym, poznanie zasad dobrej współpracy z innymi.