Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – dobre rady i wskazówki dla rodziców:

 

  • warto przygotować dziecko na to, co je czeka w przedszkolu. Opowiedzieć o nauczycielkach, które będą się nim opiekować, kiedy mama i tata pójdą do pracy,  o zabawie z nowymi kolegami, o zabawkach, posiłkach ( śniadanie, obiad, podwieczorek), zabawach w ogródku, odpoczynku poobiednim ( jeśli dziecko będzie odpoczywać na leżaku, pozwólmy wybrać mu piżamę, w której będzie spało). Poinformować dziecko, że nauczycielki w przedszkolu będą mu pomagały i gdy czegoś potrzebuje trzeba powiedzieć o tym pani.
  • pożegnanie z dzieckiem powinno być spokojne, nie nerwowe, żegnamy się w szatni, życzmy dziecku miłego dnia i dobrej zabawy, powiedzmy, kiedy je odbierzemy (np. po obiedzie, czy po podwieczorku) i bądźmy punktualni. Dziecko, które usłyszało, że mama  odbierze je po obiedzie, czeka na nią od momentu wstania od stołu.
  • ćwiczenie samodzielności podczas zdejmowania odzieży, zakładania kapci, butów, korzystania z toalety i mycia rąk oraz posługiwania się łyżką i widelcem podczas posiłku – im bardziej dziecko jest samodzielne, tym lepiej radzi sobie w nowych sytuacjach i czuje się bezpieczniej. Dziecko chętniej i szybciej się uczy samodzielności, gdy bluzki, koszulki i sweterki nie mają guzików, spodnie są wygodne (bez pasków, szelek), najodpowiedniejsze są spodnie z gumą – łatwe do zdejmowania i nakładani, obuwie na rzepy.

Życzymy pomyślnego pobytu w  przedszkolu dla Państwa dzieci.

Dyrektor i nauczyciele